Współpraca z Książnicą Pomorską

Współpraca z Książnicą Pomorską

04.12.2018

W poszukiwaniu rodzinnych korzeni i własnej tożsamości w 2017 roku odbyłam podróż na Wołyń. A wszystko za sprawą "odkrytego" po 40-tu latach Wujka – Edwarda Horoszkiewicza - autora wspomnień o Wołyniu i o obozowym życiu, które opisał prozą i wierszem w swoich książkach pt.: "Zamordowane dzieciństwo" i "Mowy życiem wiązane". Wybrane fragmenty ożyją podczas dzisiejszego spotkania.
Anna Karaś

Familijne opowieści - spotkanie z Krzesimirem Dębskim

W dniu 22 listopada 2018r. w Książnicy Pomorskiej odbyło się spotkanie z Krzesimirem Dębskim, autorem książki "Nic nie jest w porządku. Wołyń - moja rodzinna historia". Spotkanie poświęcone było dziejom rodzin pochodzących z Wołynia: Edwarda Horoszkiewicza oraz Krzesimira Dębskiego.

Krzesimir Dębski, znany kompozytor, od dziecka żył w cieniu rzezi wołyńskiej. Jego rodzice cudem uratowali się z pogromu, jaki urządzili Ukraińcy z UPA we wsi Kisielin i okolicach, gdzie zginęło okrutną śmiercią kilkudziesięciu Polaków. Relacje świadków tej rzezi, w tym rodziców Krzesimira Dębskiego, są wstrząsającym świadectwem ludobójstwa.

Dr Edward Horoszkiewicz gościł w ubiegłym roku w naszym mieście i w naszej Szkole. Był wówczas bohaterem spotkania literackiego na Zamku Książąt Pomorskich. Na spotkaniu w Książnicy Pomorskiej nieżyjącego już autora wspomnień o Wołyniu reprezentowała najbliższa rodzina.

Podczas obu tych spotkań młodzież ZCKZiU przy familijnym wsparciu rodziny zaprezentowała fragmenty książki Edwarda Horoszkiewicza "Zamordowane dzieciństwo" i wiersze z tomiku "Mowy życiem wiązane". Podczas wieczoru nie zabrakło wzruszeń i refleksji słuchaczy.

Oprawę muzyczną spotkania stanowił występ Joanny Świłpy (naszej absolwentki) z akompaniamentem Krzysztofa Baranowskiego.

Od wielu lat zajmujemy się kształceniem w zawodach medycznych i społecznych w Zachodniopomorskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szczecinie. Ciągle poszukujemy sposobów uwrażliwiania uczniów na potrzeby pacjentów. Nie tylko związane ze zdrowiem. Tym razem sięgnęliśmy do wartości wynikających z historii, która czasem mówi szeptem, a czasami krzyczy.
W imieniu Zespołu Nauczycieli ZCKZiU w Szczecinie
Anna Karaś
Helena Moryksiewicz


Ostatnie aktualności

Wagary? Nie! »

Młodzież ucząca się w WZSP w Szczecinie otwiera drzwi swojej szkoły a następnie zaprasza na spacer przez lasek Arkoński na Polanę Czerwoną.

Teraz My - Filip Grzelak »

Ołówkiem od H do B, lewą ręką wyczarowuje obrazy inspirowane symfonią wrażliwej duszy. Dzisiaj swój talent zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną transponuje w kierunku zawodu: technik dentystyczny. Wybór szkoły to impuls intuicji.

Wspólna akcja WZSP i fundacji "Mam marzenie" »

Fundacja Mam marzenie ruszyła ze swoja misją w Polsce w lutym 2004 roku, zajmując się spełnianiem życzeń ciężko, często nieuleczalnie chorych dzieci.

Wycieszka krajoznawcza do ogrodu dendrologicznego w Przelewicach »

W dniu 02.06. 2010 r. uczniowie z zawodów :Opiekun w Domu Pomocy Społecznej oraz Terapeuta Zajęciowy wraz z nauczycielami Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Szczecinie w ramach przedmiotu „Organizacja czasu wolnego” ...

Więcej aktualności

Targi edukacyjne w Radissonie »

4-go grudnia 2009 r. w hotelu Radisson odbyły się targi edukacyjne. Odwiedzali je tłumnie uczniowie gimnazjów i liceów, którzy planują swoją dalszą edukację...

Uroczystość wręczenia indeksów »

3-go listopada 2009 r. w Auli Pałacu Pod Globusem przy placu Orła Białego nr 2 odbyło się uroczyste wręczenie indeksów.

Koło Masażystów zaprasza - masaż Lomi Lomi »

Lomi Lomi to masaż o prastarej tradycji i korzeniach. Jego ojczyzną są Hawaje. Kryje się za nim filozofia Huny...

Podziękowania z PSMedycznej »

5-go października rozpczęła się budowa nowego centrum walki z nowotworem piersi, jednocześnie nasza szkoła podziękowała twórcom i pracownikom Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii za długoletnią współpracę.

O zawodzie technika elektroradiologii »

W związku z obchodami 50-lecia kształcenia w zawodzie Technik elektroradiolog w naszej szkole, prezentujemy pierwszy z serii materiałów związanych z zawodem i jego historią w PSMedycznej.

Czapki w górę! »

28 sierpnia zapraszamy absolwentów na uroczystość wręczenia dyplomów.

Wyprawa do rezerwatu Świdwie 2009 »

Kolejny raz porywa nas przyroda - majowa przygoda w rezerwacie Świdwie.

Obchody 50-lecia kształcenia techników farmaceutycznych »

Uroczyste obchody miały miejsce w naszej szkole 5-go czerwca 2009 roku. Byli wspaniali goście, była prezentacja i wykład naukowy, nie zabrakło wspomnień i łez wzruszenia...